Technologia

Sposób produkcji rur jarzeniowych jest dosyć złożony i wymaga sporej wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, elektryki, obróbki termicznej szkła i technik próżniowych. Potrzebna jest też do tego precyzja, cierpliwość i… dużo kawy 😉 Temat wykonania neonów zasługuje na sporą książkę, niestety w kraju napisana została tylko jedna książeczka branżowa opisująca pobieżnie to zagadnienie.

W największym skrócie proces produkcji przebiega w następujący sposób:

  1. W hucie szkła rzemieślnik zamawia przeźroczyste rury szklane.
       
  2. Przed ich dalszą obróbką rury są czyszczone środkami chemicznymi oraz mechanicznymi.
  3. Na podstawie rysunków wykonawczych w skali 1:1 rzemieślnik formuje szkło w płomieniu palnika.
     
  4. Po wystudzeniu uformowanych rur wprowadza się do ich wnętrza miniaturowe kulki szklane zamoczone w specjalnym rodzaju kleju, rozprowadzając je równomiernie po wewnętrznych ściankach rury.
  5. Po usunięciu kulek szklanych z wnętrza rury w ich miejsce wprowadza się luminofor (proszek, od którego zależeć będzie barwa światła).
  6. Po usunięciu nadmiaru luminoforu rura szklana zostaje skierowana do tzw. elektrodowania, w czasie którego rzemieślnik w płomieniu palnika dolutowuje zakończenia rury (elektrody). Elektrody są gotowym „prefabrykatem” który kupuje się oddzielnie.
      
  7. Po wystudzeniu rury kieruje się ją na tzw. stanowisko pompowe, na którym kilkukrotnie opróżnia się ją z powietrza i zanieczyszczeń, jednocześnie rozgrzewając elektrycznie rurę do temperatury około 300 stopni. W ostatnim etapie tworzy się we wnętrzu rury tzw. próżnię wysoką, aby następnie w jej miejsce wprowadzić docelowy gaz szlachetny.
      
  8. Na zakończenie procesu technologicznego rurę odłącza się od pomp próżniowych i kieruje do tzw. wyjarzalni, gdzie w czasie 100 godzin stabilizują się parametry robocze gotowych rur jarzeniowych.