FAQ

Pytanie: Dlaczego neon? Przecież to przestarzała technologia…

Odpowiedź: Prawdą jest że historia powstania neonu ma już wiele lat za sobą, choć przez lata technologia ta nie stała w miejscu. W ciągu ostatniej dekady uległy znaczącej poprawie surowce, materiały i komponenty służące do jego produkcji. Obecnie śmiało można neon określić dojrzałą i pewną technologią, a nie przestarzałą. Poza tym diody LED także nie są najmłodszym wynalazkiem. Pierwsze prace nad elektroluminescencją złącz półprzewodnikowych pochodzą z 1927 roku, i zostały opublikowane w ZSRR.

Pytanie: Neony zużywają bardzo dużo energii. Po co inwestować w tak nieekonomiczne rozwiązanie?

Odpowiedź: Opinia o znacznej energochłonności reklamy neonowej ma swoje korzenie w latach 60 XX wieku, gdy powszechnie budowano gigantyczne instalacje reklamowe zużywające dziesiątki kilowatogodzin energii i składające się z kilometrów rury jarzeniowej. Do tego, w tamtych czasach, do zasilania neonów używano wyłącznie transformatorów o tzw. dużym rozproszeniu pola EM, które to już z zasady działania są urządzeniami o ograniczonej sprawności. Sama rura jarzeniowa jest jednak jednym z najoszczędniejszych przetworników prądu na światło. Obecnie dysponujemy znacząco nowocześniejszymi rozwiązaniami układów zasilania dla neonów, przez co neon stał się znów istotną konkurencją dla innych źródeł światła, również pod względem energochłonności.

Pytanie: No dobrze, więc ile neon zużywa prądu?

Odpowiedź: Wszystko zależy od długości, średnicy i gazu wypełniającego rurkę neonową. Dla przykładu, typowy współczesny zasilacz elektroniczny umożliwiający zasilenie 3-4 metrów rury jarzeniowej fi18mm pobiera z sieci poniżej 25W, przy luminancji rur jarzeniowych ~1000lm/m (trójpasmowa biel zimna), co przekłada się z kolei na zużycie energii  na poziomie 0,6kWh/dobę.

Pytanie: Neony są podobno bardzo niebezpieczne dla środowiska?

Odpowiedź: Technologia wykonania neonów jest zbliżona do technologii produkcji świetlówek liniowych oraz kompaktowych świetlówek energooszczędnych. Tak jak w wypadku wcześniej wymienionych źródeł światła tak i w neonie stosuje się rtęć, w celu zwiększenia strumienia świetlnego. Rtęć występuje jednak w bardzo małej ilości, liczonej w pojedynczych miligramach, jest szczelnie zamknięta w rurze szklanej i nie ma bezpośredniej możliwości przedostania się do środowiska w czasie normalnej pracy. Poza tym neony wykonane z użyciem czystego gazu NEON, świecące na kolory zbliżone do czerwieni, w ogóle nie zawierają rtęci, co czyni je jednymi z najczystszych ekologicznie źródeł światła!

Pytanie: Neony są podobno bardzo drogie?

Odpowiedź: Faktem jest że każdy przedmiot produkowany ręcznie nigdy nie będzie tani. Produkcja rur neonowych to rękodzieło artystyczne, i nie można jej w ogóle porównywać do produkcji kasetonów reklamowych lub liter przestrzennych. To klient ma zawsze wybór jaki produkt zechce zakupić, i w jaki sposób chce zaistnieć w przestrzeni miasta. Niektórym wystarcza plastikowa zastawa stołowa, inni wolą porcelanę 😉

Pytanie: Na ile kolorów może świecić się neon?

Odpowiedź: Podstawą barwną każdego neonu są dwie barwy plazmy w rurce neonowej, pomarańczowo-czerwona i bladoniebieska, uzyskiwane z gazu NEON oraz gazu ARGON. Stosując luminofory (proszki przekształcające ultrafiolet na światło widzialne) ilość kolorów można poszerzyć do około 30. Dodatkowo, stosując szkło bawione w masie łączna ilość kolorów otrzymywanych współcześnie  w oparciu o rury neonowe wynosi około 160.

Pytanie: Jak długo działa neon?

Odpowiedź: Prawidłowo wyprodukowana neonowa rura jarzeniowa cechuje się trwałością szacowaną w dziesiątkach tysięcy godzin pracy. Najdłużej działającym neonem jest instalacja odkryta niedawno w czasie przebudowy kawiarni Cliftona w Los Angeles, w której pod wieloma warstwami płyt budowlanych odsłonięto neonowe podświetlenie pracujące bez przerw, i bez awarii, od 1935 roku. Nie są niczym niezwykłym rurki neonowe produkowane w latach 60 i 70 XX wieku, które do dziś świecą się w wielu instalacjach, lub znajdują się w rękach kolekcjonerów źródeł światła.

Pytanie: Jakie wady posiada neon?

Odpowiedź: Jedyną znaną mi wadą neonu jest delikatność materiału z którego jest wytworzony. Silniejszy udar mechaniczny kończy się z reguły uszkodzeniem elementu świetlnego, podobnie jak w wypadku świetlówki czy zwykłej żarówki.